Specifikációt írni könnyű!

Jó specifikációt írni már jóval nehezebb!

Olyan specifikációt írni, amelyből egy szoftver fejlesztése könnyen és hatékonyan megtörténhet, már tudás és képesség kérdése!

Felgyorsult világunkban (legfőképpen a szoftverfejlesztés területén) fontos szerep jut annak, hogy minél gyorsabban készüljenek el a fejlesztések, a megrendelő minél előbb hozzájuthasson a kért szoftverhez. Ennek sajnos az az ára, hogy sokszor hibásan, hiányosan (nem ritkán funkcióhiányosan) szállít a fejlesztői csapat, ami további felesleges köröket és nem utolsó sorban megrendelői elégedetlenséget eredményez.

Mindez elkerülhető egy jó tervezéssel, egy pontos feladatértelmezéssel és megértéssel, a megrendelővel való kommunikáció hatékonyabbá tételével, a fejlesztők számára részletesen (és számukra érthetően) definiált funkciólistával, fejlesztési feladatokkal.

Sokan úgy tekintenek a specifikációra, mint egy dokumentumra, amit el kell készíteni és nem törődnek a minőségével, a fejlesztéshez kapcsolódó rendeltetésével.

A specifikációt nem magunknak írjuk! Szinte mindenki érintett és dolgozik belőle, aki részt vesz egy fejlesztési folyamatban. Úgy kell rátekinteni, hogy ez a fejlesztés "lelke"!

A leggyakoribb hibák (nem IT szakmai természetűek) egy specifikáció írásakor:

  • kevés egyeztetés (visszacsatoló kör) a megrendelővel / igénylővel
  • ctrl-c - ctrl-v effektus az igényelt funkciók megfogalmazásánál
  • érintett IT területek bevonásának a hiánya
  • "én tudom, hogyan kell csinálni, ezért az lesz, amit én mondok"
  • elkészült, "letudtuk" ezért már ne foglalkozzunk vele a jövőben (úgy jó ahogy van)
  • nem követett verziók, előzmények visszakereshetetlensége
  • ...

Próbáljunk úgy tekinteni a specifikációra, mint egy kulcsszereplőre a fejlesztésben és ennek megfelelően is készítsük el.